Vysoké tatry jsou nejvyšší pohoří na Slovensku a také v Polsku – jsou na hranici Slovenska a Polska. Vysoké Tatry jsou podcelek Východních Tater a od Belianských Tater je dělí Kopské sedlo. Z jihu je pohoří ukončeno Podtatranskou kotlinou, ze severu Spišskou Magurou a na západní straně se rozkládá Kôprová dolina. Belianské Tatry jsou od Vysokých Tater východním směrem a mají nejvyšší vrchol 2 142 m. n. m. Gerlachovský štít je s výškou 2655 m. n. m. nejvyšším vrcholem Tater i celých Karpat. Tatry vznikly ve třetihorách a skládají se především ze žuly a břidlice, ale obsahují i mnoho dalších hornin. Dnešní podobu získalo pohoří ve čtvrtohorách činností ledovců.
     Nejvyšším vrcholem na Polské straně jsou Rysy a dosahují výšky 2499 m. n. m. a tento vrchol je zároveň nejvýše položený bod v celém Polsku. Z celkové rozlohy Tater je na Polské straně přibližně jedna čtvrtina.
Právě Vysoké Tatry se staly prvním národním parkem Slovenska – zkratka TANAP. Stalo se tak roku 1949. Tatry jako celek (Polská i Slovenská část) byly zapsány na seznam UNESCO jako „Biosférická rezervace Tatry“ roku 1993.
     Ve Vysokých Tatrách je samozřejmě možnost ubytovat se. Je možnost vybrat si mezi mnoho druhy přístřeší jako jsou například penziony, vily, chatky, několika hotely nebo kempem. Ceny se pohybují v rozmezí od 4 euro (kemp) do 199 euro (grand hotel).